Kiedy podać dziecku pierwszy gryzak? Jaki gryzak wybrać? Czy dziecko powinno używać gryzaków? O tym wszystkim poniżej.
Rodzice niemowląt często zadają mi pytania podczas konsultacji neurologopedycznych dotyczące pierwszego gryzaka. Pytają: jaki gryzka kupić?, co wybrać? z czego powinien być wykonany pierwszy gryzak? jaką twardość gryzaka wybrać? Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, ciężko dziwić się młodym rodzicom, że nie wiedzą co wybrać – bo każdy chce dla dziecka jak najlepiej 🙂
Zacznijmy od tego: kiedy dziecko jest gotowe na gryzak?
Otóż gotowość dzidziusia jest związana z jego całościowym rozwojem. Aby korzystać z gryzaka maluszek musi najpierw zdobyć takie umiejętności jak
- oglądanie własnych rączek👐
- łączenie rąk w linii środkowej 🤲
- składanie rączek
- wkładanie rąk do buźki.
Te umiejętności kształtują się w około 3 miesiąca życia 👶
Umiejętności te umożliwiają maluszkowi chwycenie gryzaka, jego włożenie do buzi. Jeśli dziecko jest zainteresowane swoimi rączkami i namiętnie wkłada je do buzi, możemy zaproponować pierwszy gryzak.
Jaki powinien być pierwszy gryzak?
Pierwszy gryzak powinien być miękki.
Na początek wybierajmy miękkie gryzaki, takie które łatwo można uchwycić, czyli będą sprawdzały się wszystkie zakręcone kształty i gryzaczki przypominające kulę, ślimaka etc.
Zanim dziecko nauczy się gryźć gryzak najpierw ten gryzak liże, bada jego strukturę, ssie.
Następnie można wybrać gryzak z wystającymi elementami czyli taki, który da się uchwycić dziąsełkami.
Dalej przychodzi czas na gryzaczek z wypustkami, który będzie masował działa i imitował grudki ( takie sensoryczne gryzaki świetnie przygotowują dziecko do rozszerzania diety).
Kilka gryzaków poniżej na zdjęciach 😉
Czy dziecko powinno używać gryzaków?
Oczywiście, że tak. Dzięki nim poznaje różne struktury, trenuje gryzienie i żucie.
Trzeba pamiętać aby dobierać twardość gryzaka do wieku dziecka. Gryzak powinien sprawiać dziecku przyjemność.
Pamiętajmy o dezynfekcji gryzaków i utrzymywaniu ich w czystości! Niestety do tych uślinionych „gumowych” zabawek często przykleja się mnóstwo brudków, które należy usunąć przed kolejnym użyciem.
Czasem dziecko potrzebuje również pomocy dorosłego, który może wykonać przy pomocy gryzaczka masaż jamy ustnej, do czego zachęcamy.
Masaż gryzakiem daje mnóstwo sensorycznych doświadczeń i jest świetną okazją na nawiązywanie relacji poprzez bliski kontakt face to face.
Jeśli wybierasz się do neurologopedy, zapytaj go o polecane gryzaki dla niemowląt, na pewno dostaniesz wiele propozycji 😉😉😉
Zapraszam na konsultację neurologopedyczną
Patrycja Wyrębkiewicz-Łuba
Gabinet Logopedyczno-Terapeutyczny LogoPatka
0 komentarzy