Po co ćwiczyć język i buzię? Co dają ćwiczenia zalecone przez logopedę w przedszkolu lub gabinecie?
Czy machanie językiem ma sens? Muszę ćwiczyć z dzieckiem codziennie?
Odpowiedzi na wszystkie wyżej wymienione pytania są łatwe i jednoznaczne, dlatego dzisiaj przedstawiam Wam pakiet „Ćwiczenia buzi i języka”! Jest to istotny element KAŻDEJ terapii logopedycznej. Ćwiczenia mają za zadanie rozruszać mięśnie „jamy ustnej”, pobudzić je do pracy, bez nich praca nad wymową nie ma większego sensu.
Regularnie wykonywane ćwiczenia (codziennie) wspomogą koordynację ruchów artykulacyjnych i poprawią ruchomość języka, warg, policzków, poprawią również na kontrolę oddechową. 😉 A co za tym idzie -> mowa będzie wyraźniejsza, a lepiej „działający” język potrafi powiedzieć lepiej, wyraźniej i więcej!
Machanie językiem ma sens! 🙂 Nie wierzysz? Podejmij wyzwanie i poćwicz ze swoim dzieckiem regularnie – codziennie przez trzy tygodnie, zobaczysz efekt 🙂 Potrzebujesz jedynie 10 minut dziennie – to Twój czas spędzony sam na sam z dzieckiem. #logopedycznewyzwanie
Szczególnie polecam wykonywanie tych ćwiczeń z dziećmi, które mają opóźniony rozwój mowy, dyslalię, afazję dziecięcą i inne trudności z opanowaniem i kierowaniem ruchami aparatu mowy.
Do ćwiczeń możemy dołączyć stymulację jamy ustnej poprzez masaż, który urozmaici ćwiczenia i pomoże w wykonywaniu ruchów, które są jeszcze „za trudne” do samodzielnego wykonania.
Jak ćwiczyć?
- Wykonujcie każde ćwiczenie w kilku powtórzeniach (5-10).
- Róbcie ćwiczenia seriami.
- Pamiętajcie o odpoczynku dla mięśni.
- Nie wszystko na raz – wybierzcie 5 ćwiczeń, które będziesz wykonywać kilka razy danego dnia.
- Powoli do celu – systematycznie wykonywane i precyzyjne ruchy dają możliwość właściwej pracy mięśni.
- „Nie od razu Rzym zbudowano” – za każdym razem, gdy wykonujecie ćwiczenia wasz aparat mowy uczy się pracy, ćwiczcie wytrwale.
Zapraszam do ćwiczenia!
Pamiętajcie, że są to tylko przykładowe ćwiczenia, aby dobrać odpowiednie ćwiczenia dla konkretnej osoby należy udać się do logopedy/neurologopedy, który dobierze odpowiednie ćwiczenia w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.
neurologopeda Patrycja Wyrębkiewicz-Łuba
Gabinet Logopedyczno-Terapeutyczny LogoPatka
2 komentarze
aga · 29 marca 2021 o 09:37
Witam czy mozna pobrać grafikę i podesłać rodzicom?
LogoPatka · 29 marca 2021 o 20:57
Grafika jest dostępna do pobrania na naszym profilu facebookowym 🙂