22 października Światowy Dzień Świadomości Jąkania
z tej właśnie okazji przekażę kilka informacji na ten istotny temat!
Przyjmuje się, że jąka się ok. 1 % dorosłych i 4% dzieci. Jąkanie występuje częściej u chłopców niż u dziewczynek (4:1).
Jaka jest przyczyna jąkania?
Najnowsze badania wykazały, że niektóre osoby posiadają pewne predyspozycje neurogenne do powstawania jąkania. Jąkanie może powstać u osoby z predyspozycją neurologiczną wskutek silnych emocji, stresu, traumy. Niepłynność mówienia może wystąpić już w okresie wczesnodziecięcym..
Jąkanie to jedynie wierzchołek góry lodowej! Jest to objaw zaburzeń, które są ukryte zdecydowanie głębiej! Terapię niepłynności mowy zaczynamy od przyczyny, pracujemy z osobą jąkającą się oraz z całym otoczeniem.
Jąkanie = zacinanie = niepłynność mowy, w której obserwuje się powtarzanie głosek, sylab, wyrazów. Objawom tym towarzyszą: napięcie mięśniowe, zaburzenia oddychania (bloki, tiki, współruchy). W mowie osoby jąkającej się występują różnej długości okresy zacinania oraz mowy płynnej.
Niepłynność mowy może wystąpić u dzieci w okresie rozwoju mowy. Warto wtedy zwrócić uwagę na nasilenie jąkania oraz charakter wypowiedzi dziecka. Dłuższy czas występowania niepłynności oraz nasilenia objawów powinny wzbudzić niepokój.
Gdzie należy się udać?
Konieczna jest konsultacja z logopedą, który sprawdzi czy dziecko jest w okresie rozwojowej niepłynności mowy, czy problem jest poważniejszy.
Logopeda poradzi jak postępować z dzieckiem, na co należy zwrócić uwagę. Opowie o problemach dzieci jąkających się. Da wskazówki do pracy z dzieckiem.
Jąkanie trzeba zrozumieć!
Bądź wyrozumiały!
Daj czas na wypowiedź!
Wysłuchaj!
Toleruj!
Pomóż!
0 komentarzy